Gotlandas – Baltijos jūros perlas

Švedija | 2 komentarų

Vėjo malūnų siluetai švysčioja Gotlando laukuose. Baltijos jūros įlankose vaizdingus paplūdimius keičia grublėtos uolos, o mieste, saulės atokaitoje žydi daugybė raudonų rožių. Štai tokia vasara būna Gotlande!

Gotlandas – tai Švedijai priklausanti sala, kurios ilgis – 176 km, plotis – 52 km. Jos istorinį paveldą pripažįsta visas pasaulis, o Gotlando didžiausiąjį miestą Visbį įtraukė į UNESCO kultūros paveldą. Visbio senamiestis – vienas skandinaviškų viduramžių miestų, geriausiai išlikusių iki pat mūsų laikų. Gotlando gyventojų skaičius šiek tiek viršija 57 tūkstančius, kurių beveik pusė – 23 tūkstančiai gyvena Visbyje.

Nuotrauka: Jerker Andersson/imagebank.sweden.se

Mūrų apsuptas miestas

Visbį juosia įspūdingas miesto įtvirtinimų mūras. Jis pastatytas 13-ame amžiuje iš kalkakmenio ir siekia beveik 3 km. Mūro sienos pastatytos ne vien apsisaugojimui nuo priešų, bet ir nuo Gotlando valstiečių bei riaušininkų. Mūrai išliko iki mūsų dienų ir liudija lankytojams, koks svarbus miestas kadaise yra buvęs Visbis. Miestui plečiantis iki šių laikų jis perkopė ir į kitą sienų pusę.

Nuotrauka: Emelie-Asplund/imagebank.sweden.se

Pamatyti, pažinti ir pajusti

Į lankytinų Gotlando vietų sąrašą būtinai reikia įtraukti Gotlando muziejų, Visbio miestą, Visbio botanikos sodą ir „Hogklint“ gamtos draustinį. Jei planuojate keliauti su visa šeima, vaikams patiks ir apsilankymas pramogų parke „Kneippbyn“, kur savaitgaliais gyvena ir Pepė Ilgakojinė. Būtent Gotlande, 1970 metais buvo filmuojami filmai apie linksmąją mergaičiukę.

Gotlandą mėgsta vadinti sala su šimtu bažnyčių. Magiškos vietos yra kelių kryžkelės, kuriose sustojus galima pamatyti keturias bažnyčias, esančias kiekvienoje pasaulio šalyje, o Gotlande tokių kryžkelių yra ne viena. Bažnyčios visai nėra mažytės ir neišvaizdžios. Visiškai atvirkščiai – milžiniški statiniai ir bokštai aukštai iškyla virš miestų namų stogų.

Kokia gi sala būtų Gotlandas, jei nebūtų pasakojimų apie vikingus! Gotlando muziejuje galima apžiūrėti daugybę čia rastų istorijos artefaktų: graviruoti kardai, ietys, sidabriniai dirbiniai ir obeliskai, liudijantys įvairius laikotarpius – nuo akmens ir bronzos amžių, iki vikingų laikų bei viduramžių. Belieka tik apžiūrėti ir pažinti!

Nuotrauka: Lucas-Günther/imagebank.sweden.se

Visbio šafrano blyneliai

Gyvenimas saloje pasižymi teigiamais ir neigiamais dalykais. Akivaizdžiai tai darė įtaką ir nacionaliniams Gotlando valgiams, maistui. Briediena ir elniena čia nebuvo labiausiai paplitęs valgis, skirtingai nei kitur Švedijoje. Salos gyventojų racione vyravo avienos ir ėrienos mėsa. Ėriukas ir mūsų laikais yra visos salos simbolis. Žinoma, šiuolaikiniai Gotlando restoranai bei kavinės siūlo įvairiausius patiekalus, todėl nebereikia maitintis vien saloje augintomis gėrybėmis. Tačiau, jei būsite Visbyje, vieną patiekalą būtina paragauti – tai Visbio šafrano blyneliai. Pagal išvaizdą ir sudėtį jie primena ryžių pudingą, tačiau skonis, papildytas gervuogių uogiene, abejingų nepaliks. Seniau Visbio šafrano blynelius gamindavo tik per Kalėdas, tačiau šiandien jai mėgaujamasi ir kasdieną bei per šventes.

Renginiai Gotlande 2019 metų vasarą

Vasaros vidurio šventė Švedijoje paminima ypač įspūdingai. Šį renginį siūloma švęsti ir Visbyje. Šokiai, dainos ir gėlių žiedų vainikai, tradicinės ir šiuolaikinės pramogos birželio 21 dieną  – visa tai galėsite patirti Visbyje.

Dar vienas žymus turistams ir vietiniams gyventojams patrauklus renginys yra susijęs su istoriniu palikimu. Gotlandas yra nuklotas viduramžių pėdsakais ir ženklais, visą vasarą čia vyksta viduramžių tematika šventės ir festivaliai. Vienas jų – riterių turnyras, kurį sudaro 7 mažesni turnyrai, vystantys liepą ir rugpjūtį. Šarvus dėvintys vyrai ant žirgų, lankininkai ir dvaro juokdariai pasitiks lankytojus šiose šventėse. Turnyrų finalas vyksta per Viduramžių savaitę. Šią savaitę Gotlande yra puiki galimybė pažinti, atrasti ir pajusti to laikmečio dvasią ir tradicijas. Viduramžių savaitė šias metais Visbyje vyks nuo rugpjūčio 4-os iki rugpjūčio 11-os dienos, o tuo laikotarpiu net 500 įvairių renginių.

Aš plaukiau iš Ventspilio į Visbį

Visiškai kaip grupės „Jumprava“ dainoje: „Aš plaukiau iš Ventspilio į Visbį…“ Taip ir mes rekomenduojame plaukti Baltijos jūra į Gotlandą. Jei laisvalaikiui nepavyktų skirti visos savaitės, tuomet tai galėtų būti poros dienų trukmės atostogos. Apžiūrėti Švedijai priklausančią Gotlando salą poros dienų užtektų.

Mūsų pasiūlymas: rinkitės „Stena Line“ kelto naktinį reisą Ventspilis–Nineshamnas. Kol saldžiai miegosite, keltas nuplukdys Jus į Švedijos uostą. Išsimiegoję ir pailsėję, galite dieną užtrukti Nineshamne arba iš karto pasukti Gotlando salos link. Išvykos į Gotlando salą vasarą organizuojamos tiesiogiai iš Nineshamno uosto, 2–4 kartus per dieną, tačiau grafikas keičiasi skirtingomis savaitės dienomis. Po 3 valandų kelionės būsite Visbyje, Gotlando sostinėje.

Į Gotlando salą kursuojančių keltų grafiką siūlytume patikrinti prieš porą dienų iki kelionės, nes grafikai keičiasi kas keletą savaičių. Tačiau mūsų keltų grafikas yra žinomas jau visai vasarai. Su juo galima susipažinti jau dabar mūsų „Stena Line” svetainėje.

Rezervuokite bilietus sau, šeimai, automobiliui ir net naminiam gyvūnui :), bei susipažinkite su netolima kaimynystėje esančia sala.