Švediški patiekalai, kuriuos verta paragauti!

Švedija | Komentarų nėra

Tiesiog išeiti už savo komforto zonos ribų ir paragauti kitą virtuvę – įdomiausia kelionės dalis!

Jeigu Jūsų visgi nežavi mintis išbandyti kažką naujo, prisiminkite, kad tai padės Jums sužinoti daugiau apie kitą kultūrą, išplėsti savo žinias apie maistą ir galbūt net paskatins Jus kulinariniams žygdarbiams.

Nepaisant to, kad nacionalinė švediška virtuvė nepasižymi gausia patiekalų įvairove, švedai visada patiekia ant stalo šviežią ir sveiką maistą. Daugybė tradicinių patiekalų yra sezoniniai arba tiekiami tik per šventes. Jie apskritai yra sotūs, skanūs ir naudingi. Apskritai jaučiami paprasti ir elegantiški aromatai, o pati virtuvė grindžiama lengvai pasisavinamais pieno produktais, įvairiomis duonos rūšimis, vaisiais, mėsa ir jūros gėrybėmis.

Švediški mėsos kukuliai (Kottbullar)

Netgi mažai žinantys apie Švediją tikriausiai girdėjo apie švediškus kukuliukus. Kartu su bulvių koše, spanguolių džemu ir užpilu gausime skanų ir sotų patiekalą.

Švedijos kukulius pagaminti nesunku ir jų kaina yra nebrangi, todėl šis patiekalą labai mėgsta studentai. Nors švedai valgo kukulius ištisus metus, ypač malonu paskanauti šį patiekalą šaltą žiemos dieną.

Švedų vėžiai (Kraftor)

Vasarai Švedijoje artėjant į pabaigą, prasideda vakarėlių su vėžiais metas. Vėžiai yra nacionalinis patiekalas. Pirmą kartą Švedijoje juos paragavo dar 16 amžiuje. Ir nors vėžiai čia parduodami ištisus metus, nedaugelis švedų atsisakys šios tradicijos.

Sumuštinių tortas (Smorgastarta)

Taip, viskas teisingai… Sumuštinis ir tuo pačiu tortas. Pirma, sumuštinių tortas atrodo visai kaip paprastas tortas, tačiau, atidžiau pažiūrėjęs, supranti, kad jis yra papuoštas krevetėmis, rūkyta lašiša, supjaustyta mėsa, daržovėmis ir kitais pikantiškais dalykėliais. Kaip pagrindas imamas storas duonos sluoksnis, o vietoj glajaus naudojamas sviesto, majonezo ir grietinės mišinys. Tai gali pasirodyti keista, bet tai iš tikrųjų yra didelis sumuštinis su Jūsų mėgstamomis sudedamosiomis dalimis. Švedijoje sumuštinį paprastai tiekia per krikštynas, laidotuves ir kitas šeimynines šventes.

 

Žirnių sriuba su blyneliais (artsoppa och pannkakor)

Pagal švedišką tradiciją žirnių sriubą ir blynelius valdo ketvirtadieniais. Kalbama, kad ši tradicija atsirado dar iki revoliucijos, kaip pasiruošimas penktadienio pasninkui. Paprastai sriuba tiekiama su švediškomis garstyčiomis, po to tiekiami blyneliai su grietinėle ir džemu.

Šis patiekalas yra populiarus ir restoranuose, ir buityje. Tai paprastas, bet neatskiriamas švedų gyvenimo atributas. Žirnių sriubą ir blynelius lengva gaminti, be to, tai yra suaugusiųjų ir vaikų visoje Švedijoje mėgstamas valgis.

Surstromming

Rauginta silkė – tai šiaurės Švedijos delikatesas, kuris, be abejo, orientuotas į mėgėjus. Nedidelę Baltijos jūros silkę gaudo pavasarį, sūdo ir raugina statinėse vieną/du mėnesius prieš konservuojant, kur rauginimo procesas tęsiasi. Kažkur tarp 6-to mėnesio ir vienerių metų susidaro dujos, todėl cilindro formos skardinės tampa vis apvalesnės formos.

Gatavas produktas – tai surūgusi sūdyta žuvis su stipriu kvapu. Iš tikrųjų kvapas yra toks stiprus, kad surstromming pagrįstai nusipelnė „šlykščiausiai kvepiančio maisto, kurį tik galima įsivaizduoti“ vardą. Todėl rauginta silkė yra draudžiama valgyti daugybėje Švedijos namų, ją beveik visada valgo gryname ore.

Silkė dažniausiai tiekiama su plona traškia duonele, bulvėmis, pjaustytais svogūnais, krapais ir grietine. Kaip ir vėžiai, silkė valgoma vasaros pabaigoje šventinėse vakarėliuose.

 

Linkime aplankius Švediją nepamiršti paskanauti šių patiekalų. Skanaus! 😉